Tedd fel a kérdésedet – és mindenki láthatja majd a választ!
Mi a különbség a tanácsadás és a mentorálás között?
A tanácsadás során résztvehetsz a foglalkozásokon és ha a feladatok megoldásait beküldöd, személyreszóló értékelést, választ, tanácsot kapsz az adott feladatmegoldással kapcsolatban. Ha a mentorprogramra iratkoztál be, akkor az ennek alapján módosított, javított feladatmegoldásodat is beküldheted és személyreszóló értékelést, választ, tanácsot kapsz a javított feladatmegoldásra és akármelyik korábbi feladatmegoldásodra, az egész addig elkészült anyagodra és bármilyen, a szakdolgozatoddal kapcsolatos kérdésedre – a program-zárás napjáig akárhányszor.
A mentorprogram résztvevőire vonatkozik az osztályzat-függő pénzvisszafizetési garancia. Olvasd el a részletes tájékoztatóban!
Tanácsadás | Mentorprogram | |
részvétel a foglalkozáson, az elhangzó instrukciók meghallgatása, ezekkel kapcsolatos kérdezés, javaslatkérés |
||
a foglalkozás során: kérdezés, javaslatkérés az adott foglalkozás tárgyával és az eggyel korábbi foglalkozáson kiadott feladat megoldásával, az arra beküldött saját feladatmegoldással kapcsolatban |
||
személyreszóló értékelés, válasz, tanács a beküldött feladatmegoldással kapcsolatban | ||
a korábbi foglalkozások videófelvételének korlátlan számú újbóli megnézése | ||
személyreszóló értékelés, válasz, tanács egyszer már értékelt, megválaszolt feladatmegoldás javított, módosított változatával kapcsolatban |
||
egyéni konzultáció bármelyik korábbi foglalkozás anyagával, bármelyik korábbi feladattal és annak megoldásával kapcsolatban | ||
osztályzatfüggő pénzvisszafizetési garancia a „Részletes tájékoztató” 12., 13. és 14. pontja szerint |
Melyik találkozó milyen kérdésedre válaszol majd?
Bevezető (nulladik) találkozó: hogyan találd meg és hogyan fejezd ki meggyőző módon a dolgozatod témáját és fő mondanivalóját.
Első találkozó: hogyan fogalmazd meg a dolgozat fő üzenetét, hogyan tedd az üzenetet az olvasó számára hitelessé, ehhez milyen adatokat kell gyűjtened.
Második találkozó: hogyan találhatod meg a szükséges adatokat, hogyan dolgozhatod fel őket.
Harmadik találkozó: hogyan tudod a gyűjtött adatokat áttekinteni és rendszerezni, hogyan tudsz következtetéseket levonni belőlük.
Negyedik találkozó: hogyan tudod a következtetéseidet megjelentetni a dolgozatodban, hogyan vetheted össze azokat a szakirodalommal.
Ötödik találkozó: hogyan teremtheted meg az adatgyűjtési eredményeid és a dolgozat üzenete közti összhangot.
Hatodik találkozó: hogyan ellenőrizheted és hogyan szemléltetheted az eredményeidet, hogyan jelentetheted meg a szakirodalmi hivatkozásokat.
Hetedik találkozó: milyen legyen a dolgozatod szerkezete, tagolása.
Nyolcadik találkozó: hogyan adhatsz a dolgozatodnak konzisztens, logikailag alátámasztott, az eredményekig vezető ívet, ezt hogyan vezetheted be az olvasó számára.
Kilencedik találkozó: a dolgozatod íve milyen, a dolgozaton túlmutató szakmai következtetésekhez vezet és ezt hogyan fejezheted ki az olvasó számára.
Tizedik találkozó: hogyan áll össze az egész dolgozat a címlaptól a záró következtetésekig és szükséges függelékekig.
Tizenegyedik találkozó: hogyan végezheted el az összeállt anyag beadás előtti ellenőrzését.
Befejező találkozó: mire számíthatsz az államvizsgán és hogyan készülj fel rá.
Mi történik, ha lekésem a feladatmegoldás beküldési határidejét?
Semmi. Ha betartod a határidőt (amely mindig a következő foglalkozás előtti 4. nap), akkor a következő foglalkozás előtti napon (vagy legkésőbb a foglalkozás napján korareggel) megkapod a személyreszóló értékelést, választ, tanácsot, tehát a foglalkozáson már azzal kapcsolatos kérdést is feltehetsz. De ha ezt lekésed – ettől még a garancia sem szűnik meg. Csak vigyázz, hogy az intézményi beadási határidőt le ne késd: ez a te felelősséged!
Mi történik, ha már zajlik a program, amikor bekapcsolódom?
A már lezajlott foglalkozások videófelvételét a program-zárás napjáig megnézheted; a korábbi feladatok megoldásait beküldheted: ugyanúgy személyreszóló értékelést, választ, tanácsot kapsz, mintha időben küldted volna. Az egyetlen hátrányod, hogy a foglalkozások során a konzultációs szakaszban csak az adott alkalomra beadott feladatokkal és a foglalkozás aktuális témájával kapcsolatban lehet kérdezni. De ha nem a tanácsadásra, hanem a mentorprogramra jelentkeztél – akkor bármikor kérhetsz akár egyéni konzultációt, ahol bármit szóbahozhatsz a szakdolgozatoddal kapcsolatban.
Mi történik, ha tanácsadásra jelentkeztem és át akarok váltani a mentorprogramra?
Szólsz és megkérdezed, hogy van-e szabad kapacitás – mert a létszámkorlát nem véletlen és nem marketing-fogás, hanem adott létszám felett nem vállalható a gyors és felelős mentorálás. Ha van hely: befizeted a különbözetet; és máris élvezheted a mentorprogram minden előnyét: többek közt beküldhetsz újabb, javított feladatmegoldásokat és akár egyéni konzultációt kérhetsz korábbi faladatmegoldásaiddal kapcsolatban.
Kaphatok-e árengedményt, ha a dolgozatom egy része már készen van, amikor jelentkezem?
Nem; de felárat sem kell fizetned a meglévő anyag esetleges átrendezésével kapcsolatos többlet-munkáért.
Van-e lehetőség arra, hogy a teljes tanácsadás, illetve mentorprogram helyett csak néhány konzultációra, esetleg a (majdnem) kész dolgozatod átnézésére és véleményezésére jelentkezzek?
Kapacitás kérdése. Kérdezd meg, kérj ajánlatot.
A mentorálás során végül is ki írja meg a szakdolgozatot?
Alapvetően te magad. Nem ölben viszlek, hanem segítem a lépéseidet, megkíméllek a vargabetűktől, felhívom a figyelmedet a hiányosságokra. A szakdolgozat azonban a te szerzői műved, amelyre egész életedben nyugodtan hivatkozhatsz, mint eredeti alkotásodra.
Nem is javasolsz megfogalmazásokat?
Tartalmi állításokat nem. Gördülékenyebb, egyértelműbb megfogalmazásokat, figyelemfelkeltő fejezetcímeket, képaláírásokat igen – és egyszer egy szakdolgozat előszavába is beleírtam három mondatot, amelyekkel kivédtem egy lehetséges félreértést… Javaslok szerkezeti átalakításokat, tagolást, szóhasználatot. De ami a szakdolgozat tartalmát illeti: az a te mondanivalód, amelyet se okom, se jogom nincs kétségbe vonni.
Akkor mi az, amihez a dolgozat szövegében hozzászólsz?
Ahhoz, ami nem eléggé gördülékenyen van megfogalmazva, vagy félreérthető, vagy nincs eléggé meggyőzően kifejtve. Felteszem mindazokat a kérdéseket, elmondom mindazokat a kritikai megjegyzéseket, amelyeket egy nagyon kellemetlen bíráló feltenne, elmondana. Tanácsot adok, hogy hogyan, milyen szempontok szerint javítsd ki, egészítsd ki. Ezen a linken korábbi tanítványaimnak írt megjegyzéseimet, tanácsaimat láthatod különféle témakörökben.
Nem volna olcsóbb, ha valakivel megíratnám a szakdolgozatomat?
Ha a jogi és etikai kérdésekre nem is gondolunk: a Kéktúra-jelvényt is megszerezheted úgy, hogy megfizetsz valakit, hogy „a nevedben” járja végig az útvonalat… csak akkor tudni fogod magadról, hogy valójában nem teljesítetted – és azt is, hogy a teljesítésével járó élményekből és tanulságokból kimaradtál.
A lényeg mégiscsak az, hogy megvan az eredmény, nem?
Az eredmény akkor van meg, ha a dolgozatodat meg is tudod védeni az államvizsgán. Ehhez az egészet alaposan ismerned kell és még azt is tudnod kell, hogy mi miért került bele (vagy mi miért maradt ki belőle). Nem sokkal kevesebb fáradság, mint megírni… Ne felejtsük el továbbá, hogy a szakdolgozat-készítésnek még egy várható eredménye van: az, hogy attól kezdve más hasonló dokumentumokat is tudsz készíteni. További tanulmányaid szakdolgozatai, szakfolyóiratba szánt tanulmányok, kutatási jelentések, disszertáció: a megtanult módszer mindegyikben használható.
Honnan tudná megállapítani egy vizsgáztató pár perc alatt, hogy magam írtam-e a beadott dolgozatot?
Hát ha ki akarod próbálni, nem tartlak vissza.
Miért jobb mentorálással végigmenni a folyamaton, mint egyedül?
Miért jobb serpák segítségével megmászni a Himaláját, mint egyedül?
Mit tudhat egy mentor (aki nem is a szakterületem hozzáértő szakembere) a szakdolgozatom kapcsán, amit én nem tudok?
Azt, amit te is tudni fogsz, ha egyezer már végigcsináltad.
Szóval ha ezen a folyamaton végigmegyek és a mentortól megtanulom a folyamat megtervezését és kézbentartását, akkor bármi tanulmányt, könyvet, disszertációt is megírhatok ugyanezzel a módszerrel, most már egyedül?
Olyan ez, mint ha eljutottál a jogosítvány megszerzéséig: ez nem azt jelenti, hogy többé semmiféle útvonalon nem lesz gondod – de sokkal magabiztosabb, kiszámíthatóbb módon fogod tudni a szakmai tartalmat jó tanulmánnyá, könyvvé, disszertációvá szerkeszteni.
Kinek lehet szüksége erre a segítségre?
Annak, aki belefáradt abba, hogy nem tudja, hogyan szervezze meg és írja meg a szakdolgozatát. Aki mindig pontosan tudni akarja, hogy hol tart és mi a következő lépés. Aki nem akar azon töprengeni, hogy inkább írnia vagy inkább kutatnia kellett volna az előző héten. Aki a tartalommal akar foglalkozni, miközben a háttérben egy kidolgozott rendszer lépésről lépésre és dátumról dátumra végigvezeti a folyamaton. És aki nem akar az utolsó pillanatban épp hogy elkészülve, fáradtan menni az államvizsgára.